Home Rady a Návody V jednoduchosti je genialita – moderní dům v chráněné oblasti

V jednoduchosti je genialita – moderní dům v chráněné oblasti

0

Titulek vypadá jako otřepané klišé… Avšak pro dům z dílny studia Skupaj arhitekti, který stojí v Julských Alpách v národním parku Triglav, nelze nalézt výstižnější charakteristiku.

Jednoduchá stavba je umístěna do strmého svahu v poměrně husté zástavbě obce Stara Fužina, díky čemuž mají obyvatelé domu impozantní výhledy do ledovcového údolí. Stojí na místě bývalé autodílny, oproti původnímu řešení je ale hřeben sedlové střechy otočen o 90 stupňů. Důvodem ke změně orientace stavby bylo zajistit interiéru maximum slunečního svitu a také již zmiňované výhledy.

okapy z pozinkovaného plechu

Jelikož se ale stavba nachází v chráněné oblasti, před provedením změny bylo nutné požádat o souhlas slovinský Institut pro ochranu kulturního dědictví, který zajišťuje památkovou péči nejen ve městech, ale i ve venkovském prostředí usiluje o zachování architektury starých alpských vesnic. Orgán architektům změnu povolil po vysvětlení, že obec se během své historie vždy živelně rozvíjela podle aktuálních potřeb jednotlivých lokalit a tomu odpovídá i řešení nového domu.

Tradiční sedlová střecha

Zvláštní pozornost v návrhu architekti věnovali střeše, která podstatnou měrou dotváří výsledný charakter domu. Její konstrukce odpovídá tradicím, jedná se tedy o sedlovou střechu, avšak pragmaticky přizpůsobenou různým funkcím. Jednoduchá střecha se strmým sklonem má v různých místech různé přesahy, takže působí kompaktně a přesto plní rozličné funkce. Například chrání vchod na severní straně před srážkami, na zaskleném jižním průčelí zase stínu před nadměrným slunečním zářením. Subtilnost střešní konstrukce podtrhuje použití tenké vláknocementové šablony v neutrální šedé barvě. Zaujmou i okapy z pozinkovaného plechu. Mají tvar písmene V, který je připomínkou tradičních dřevěných okapů z fošen. Stejný motiv, jen vyhotovený do jiného materiálu. Tvar žlabu se navíc shoduje se strmým sklonem střech okolních domů i horských štítů v údolí.

Střecha se strmým sklonem s překryvy

Okolní horské prostředí determinovalo také výběr materiálů při řešení interiéru. Převládá zde dřevo ve formě dřevotřísky nebo klasického řeziva ze modřínu s povrchovou úpravou oleje a vosku. Kontrapunkt k teplému dřevu vytváří kámen z místních zdrojů.

Hezké bydlení

Dřevo v interiéru

Půdorysná plocha domu je sice malá, ale prostor je maximálně využit a může nabídnout příjemný pobyt až čtyřem osobám. Koncepce navíc počítá is budoucími úpravami tak, aby se interiér dal přizpůsobit momentálním potřebám. Obývací pokoj na jihovýchodě je schodištěm spojen přímo s ložnicí, která je oddělena vestavěnými skříněmi. V přízemí na západní straně je vyčleněn samostatný byt, který může být pronajímán nebo se může později přeměnit například na další ložnici.

NO COMMENTS

Exit mobile version