Blížící se Vánoce možná zamíchají karty i ve vaší kuchyni. Budete víc vařit, péct i smažit. Proto je namístě nejen otázka, zda používáte při smažení ten správný olej, ale zda víte, jak jej správně zlikvidovat. Vysoká teplota až kolem 170 °C – 190 °C, která při smažení vzniká, snadno přepálí nevhodně zvolený druh oleje. Řepkový olej nebo kokosový tuk jsou vhodné nejen ke smažení, ale sejdou se například také při pečení. Ať už se při přípravě jídel rozhodnete pro řepkový, slunečnicový nebo oblíbený olivový olej, důležité je, abyste si s jeho zbytky správně poradili.
Dejte stopku výlevce
Měli byste zapomenout na to, že použitý olej z pánve vylijete do výlevky či do toalety. Víte, jak se jej lze zbavit jednoduše a zároveň ekologičtěji? Kaufland to vymyslel za vás.
ZDROJ KAUFLAND
Potřebujete k tomu jen jednu nepotřebnou PET láhev, do které budete slévat použitý kuchyňský olej po vaření. Když budete mít láhev plnou, stačí ji vzít při nejbližším nákupu s sebou do Kauflandu. Sběrný kontejner, do kterého ji můžete vhodit, naleznete u každé prodejny kromě té v bratislavském obchodním centru Avion.
Stačí jen tři kroky:
Olej po přípravě svého kulinářského zážitku nechte na pánvi důkladně vychladnout.
Vyjměte z něj nečistoty – zbytky masa, kostí, které během přípravy jídla vznikly.
Vychlazený a očištěný olej přelijte do plastové láhve. Jakmile bude nádoba plná, odneste ji do sběrného kontejneru.
Je to snadné?
V jedné nádobě můžete sbírat všechny použité rostlinné i živočišné oleje. Jestli to bude olej slunečnicový, řepkový, kokosový, nebo z tuňáka či sušených rajčat. Při výběru sběrné nádoby je praktické určit vhodnou velikost. Pokud patříte k svátečním kuchařům, zvolte raději menší nádobu, protože i vzduch v láhvi dokáže urychlit jeho biodegradaci.
Proč má sběr použitého kuchyňského oleje význam? Pokud se správně separuje, může posloužit v chemickém průmyslu a při výrobě biopaliv. Z odfiltrovaných nečistot z oleje se zase vyrábí bioplyn.
Tuny sklizeného oleje
Zdá se, že Slováci nejvíce smažili v září a říjnu 2021, kdy celkové množství vysbíraného oleje překročilo hranici 12 tun. Od začátku letošního roku se ve sběrných kontejnerech Kauflandu nasbíralo více než 108 tun.
„Každá kapka oleje, která neskončí ve výlevce, se počítá. Lidé si už zvykli na to, že pokud jdou na nákup do Kauflandu, tak vezmou s sebou také plastovou nádobu s použitým kuchyňským olejem, kterou odevzdají ve sběrném kontejneru. A my jsme rádi, že i takovýmto způsobem přispíváme k ochraně životního prostředí,“ říká Samuel Machajdík, mluvčí společnosti Kaufland.