bydlení
- Reklama -magazín

Dřevostavba: Maximální volnost v malém prostoru

spot_img

Touha vymanit se ze sběhnutých „kolejí“ a vytvořit stavbu s prostornými místnostmi a originální architekturou vyústila do třípodlažní dřevostavby nazvané House B.

Jednoduchý dům na malém pozemku se nachází v západní části Mnichova, v Aubingu. Svou koncepcí, tedy obdélníkovým půdorysem a sedlovou střechou, zcela zapadá do okolní poválečné výstavby, přesto jej řešení vyčleňuje z šedi domů kolem.

Stavba sleduje linii domů na ulici. Orientace střechy je také stejná jako na okolních domech, přesně jak to vyžadovaly místní regulativy. Tím ale typický obraz končí, protože dům je obohacen o perforovanou fasádu a další moderní prvky. Jedním z nich je asymetrická střešní konstrukce, zajišťující co největší obytný prostor na malém pozemku.

Uliční fasáda se maximálně přibližuje tradičnímu pojetí. Je poměrně konzervativní a uzavřená, jednak aby odpovídala charakteru okolních staveb, ale také aby chránila lidi v domě před hlukem z ulice. Jejím pravým opakem je jižní fasáda. Ta je v maximální možné míře zasklená a propojuje dům se zahradou. Tím splňuje nároky mladé rodiny, která zde žije. Přináší jim do domu dostatek světla a chrání jejich soukromí.

pěkně bydlení

Architektům se hmotu domu podařilo vyřešit tak, že nevypadá mohutně, přestože má tři patra. V jejich pojetí totiž jde o třípodlažní rodinný dům převlečený za dvoupatrovou budovu díky tomu, že dvě horní patra zakrývá mohutná asymetricky šikmá střecha. V nejvyšším patře je situována pracovna a pokojíček, pod nimi jsou ložnice a koupelny. Celé přízemí zabírá otevřený prostor zahrnující kuchyni, jídelnu i obývací část.

pěkně bydlení

Barevná koncepce a výběr materiálů se nejvíce projevuje v interiéru. Obytná zóna v přízemí je od chodby oddělena dvěma bloky černých vestavěných skříní. Kontrastuje s nimi bílá polyuretanová podlaha, která prostoru dodává jas, hloubku a vytváří iluzi prostoru. Strop z aglomerovaných dřevěných prken je přiznán a tento akcent se jako light motiv plynule opakuje na nábytku, na schodech i na dveřích.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora