bydlení
- Reklama -magazín

Přírodní čističe: Rostliny čistící vzduch v interiéru

spot_img

Moderní svět je plný chemických exhalátů a elektromagnetického smogu. Některé toxiny nás provázejí až do našich příbytků. Jak se jich zbavit? Zčásti to lze udělat technicky, ale my použijeme biologickější způsob – pomocí rostlin.

Z nábytku, podlahy, ze stěn se uvolňují různá těkavá chemická rozpouštědla, změkčovadla, exhaláty z topení, stejně tak z různých čistících a osvěžujících prostředků. Ty atakují naše zdraví. Působí na nás i ve spánku. Mezi nejběžnější bytové toxiny patří formaldehyd, benzen, amoniak, trichlorethylen, xylen, ale také oxid uhelnatý, oxid uhličitý a samozřejmě elektrosmog z obrazovek, elektrických přístrojů a elektrického vedení.

Při biologickém čištění našeho životního i pracovního prostředí využijeme principu koloběhu prvků, který je v přírodě běžný. To, co je na jedné straně odpad, může být pro některé organismy živinou. Vědci testovali množství bytových rostlin, aby zjistili, zda ony samotné nebo jejich kořeny a mikroorganismy v kořenovém substrátu jsou schopny absorbovat nepříznivé látky. Některé z testovaných rostlin se ukázaly jako velmi účinné.

Obecně se jako minimum doporučuje jedna rostlina na 10 m2 plochy.

Kaktus

(Cereus peruvianus)
Pohlcuje elektrosmog. Má rád plné slunce a skromnou závlahu.

Potos

hand with water can watering indoor plants on windowsill

(Scindapsus aureus)
Tam, kde se používá plynový vařič, se uplatní nenáročný táhlý potos.

Potos

Fikus malolistý

(Ficus benjamina)
Vyhovuje mu dobré světlo bez přímého slunce. Chráníme ho před průvanem a jen mírně zavlažujeme.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora