bydlení
- Reklama -magazín

Vytápění dřevem: Jak čistit krb

spot_img

Mít doma krb na dřevo, sledovat plápolající oheň je příjemné, ale netřeba zapomínat, že péče o krb vynášením popela nekončí.

Od jara jsme si poprvé zatopili v našem krbu a šlo to velmi těžko. Zřejmě jsme něco zanedbali. Poradíte nám, jak správně pečovat o krb?

Základem je vhodné dřevo. Na jeho kvalitě závisí, jak často budete krb čistit. Musí být co nejtvrdší, bez ošetření chemikáliemi a dostatečně vysušené, s vlhkostí do 20 %. Vyšší vlhkost ve dřevě způsobuje usazování dehtu v komíně a kouření. Na čištění komína a kouřovodu byste také neměli zapomenout. Jeho odborná revize je nutná každoročně podle zákona. Nepokoušejte se komín čistit sami, na tuto činnost si zavolejte kominíka.

Co se týká samotného čištění krbu od neshořelých zbytků a popela, vyžaduje péči během celé zimy. Frekvence se liší podle intenzity používání, velikosti krbu a objemu nádoby na popel, obvykle je to jednou za týden. Samozřejmě, krb musí být vychladlý. Nejdůležitější a nejméně příjemnou činností je vybírání popela, proto se vyplatí pořídit si vysavač na popel.

Trošku popela využijte k vyčištění sazí na skle krbu. Naberte je na kus novinového papíru a jimi sklo otřete. Ohniště pak vyčistíte kartáčem na krby a mýdlovou vodou. Stejně tak sklo. Na čištění krbu zvenčí použijte odmašťovače, pomoci si můžete i teplou vodou s octem nebo s nastrouhaným mýdlem. Když se vám sklo zanáší velmi často, příčinou může být příliš nízká teplota ve spalovací komoře nebo neefektivní využívání vzduchových ventilů. Pamatujte na to, že přívod primárního vzduchu má být otevřen jen při zapalování nebo po přiložení. Slouží k tomu, aby palivo rychleji vzplanulo.

Krb na dřevo

Pokud máte i horkovzdušné rozvody, osvojte si návyk, že v krbu zatopíte, až bude vysát a nebude rozvířený prach. Tak zabráníte zanášení rozvodů prachem. Mimo topnou sezónu raději mřížky uzavírejte, aby se prach do rozvodů nenasával. Je obtížné jej z průduchů odstranit, ale alespoň před topnou sezónou je dobré vysát výstupní mřížku a potrubí v dosahu.

Po topné sezóně vyčistěte krb důsledněji. Pokud byste nedopatřením nechali v krbu trochu popela, ten bude absorbovat vlhkost ze vzduchu a může se tak spustit koroze krbové vložky. Kromě zbavení ho popela a sazí by měla přijít na řadu také kontrola stavu krbové vložky a celé konstrukce krbu. Na to si raději přivolejte odborníka.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora