bydlení
- Reklama -magazín

Je lepší si dům koupit, nebo postavit?

spot_img

Zvažujete nové bydlení, ale nejste si jistí, jestli dům postavit, nebo koupit? Koupě nového i staršího domu, stejně jako stavba domu, má svá pro i proti. Možná si říkáte, že při stavbě zadáte jen zakázku firmě a tím to pro vás až do kolaudace končí. Bohužel zdání někdy klame, u stavby se také můžete pěkně zapotit.

Výhody stavby domu

Velkou výhodou při stavbě domu je dohled nad průběhem stavby. V dnešní době je dobré kontrolovat, zda firma plní zadání v požadované kvalitě.

Vše máte ve svých rukou včetně výběru pozemku. Projekt budoucího domu můžete přizpůsobit svým potřebám. Celkový vzhled, množství a rozmístění místností máte ve svých rukou. Taky si sami můžete vybrat materiály a jejich kvalitu.

Stavbu je možné provádět i svépomocí, čímž ušetříte nějaké finance, pokud si na ni troufnete.

Výhody koupě

Koupíte-li novostavbu, po předání nemovitosti se prakticky můžete ihned nastěhovat.

V případě koupě staršího domu je otázkou jeho stav. Přinejmenším byste před stěhováním měli alespoň vymalovat. Jestliže je nutná rekonstrukce, obrňte se trpělivostí, protože je možné, že se opravy protáhnou. Je zde ale možnost bydlet jen v části domu a zbytek rekonstruovat postupně.

Celý proces je oproti stavbě výrazně rychlejší. Nemusíte žádat o stavební povolení, čekat na konec dalších dlouhých lhůt, během kterých mají úřady čas na vyřízení.

Nevýhody stavby domu

Mít vše pod kontrolou může být i nevýhoda. Zrovna když potřebujete, není pro vás v nabídce žádný vhodný pozemek za rozumnou cenu. Projekt musíte mít zpracovaný od stavebního inženýra, což se na výdajích také projeví.

Celý proces je zdlouhavý. Vyřízení stavebního povolení, dlouhé lhůty na úřadech, výběr firmy, která odvede kvalitní práci dle dohody apod.

Komunikace se stavební firmou je pouze na vás. Taky se mohou vyskytnout různé komplikace. Objeví se problémy se zasíťováním pozemku, řemeslníci neprovádějí práci kvalitně, termíny dokončení se neustále posunují, dodělávky, které jste očekávali, jsou v nedohlednu, stavební odpad je zakopaný na vašem pozemku atd. Při stavbě je toho, co se může pokazit, hodně. Obdobná situace však může přijít i s rozsáhlou rekonstrukcí.

Nevýhody koupě

Nevýhodou koupě nemovitosti je možnost zjištění problémů až v průběhu bydlení. Při prohlídkách vše vypadá v pořádku, s nadšením dům koupíte, nastěhujete se a poté zjistíte, že dům vlhne, za skříněmi jsou plísně, při větším dešti na vás teče z okapů, jsou špatně provedené izolace apod.

Znenadání rekonstruujete, i když jste to v plánu zrovna neměli. Úspory padly na koupi, ale opravy je nutné provést. Najednou se může jevit jako vhodné řešení i nebankovní půjčka.

Další nevýhodou koupě domu je omezená možnost přizpůsobit si dům dispozičně. V případě, že si chcete rozmístění, tvar a velikost místností přizpůsobit, počítejte s velmi rozsáhlou rekonstrukcí a velkými výdaji navíc.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora