bydlení
- Reklama -magazín

Rodinný dům s nádechem místní tradice

spot_img

Rodina s dospívajícím synem si přála jednoduchý rodinný dům se sedlovou střechou, který by svým vzhledem zapadal do okolí. Investoři zdůrazňovali možnost co nejtěsnějšího kontaktu s přírodou – zahradou i okolní krajinou. A z domu by mělo být co nejlépe vidět na panorama Lužických hor.

Dům stojí na okraji města Varnsdorf, ve východní části šluknovského výběžku. Pozemek obdélníkového tvaru se mírně svažuje na jih. V sousedství jsou rodinné domy a několik tradičních staveb – takzvaných podstavkových domů, typických pro tuto lokalitu. Právě tyto domy se sklonem střechy kolem 55° byly inspirací pro nový rodinný dům. Autor projektu architekt Radomír Grafek z RG architects studio navázal na tvarosloví tradičních místních chalup soudobým architektonickým výrazem.

Sedlová střecha se spoustou oken

Aby se dosáhlo co největšího oslnění interiéru a hra světel a stínů, jakož i co nejlepší viditelnost do krajiny, stavbu umístili na pozemek v jeho nejvyšší části. Dům je nepodsklepený, o rozměrech 9 × 15,5m. Sedlová střecha bez přesahů se sklonem 55° dosahuje výšky hřebene 10 metrů. Uplatnila se na ní tesařská konstrukce hambálkového krovu. Střešní plášť domu tvoří předzvětralá falcová plechová krytina Rheinzink.
Sedlová střecha se spoustou oken

Finální architektonická forma domu je dána množstvím oken, která jsou tvarem a situováním navržena s přihlédnutím k vnitřnímu dispozičnímu uspořádání domu. Prosvětlení dvou úrovní podkroví zajišťují střešní okna VELUX.

Svislé a vodorovné konstrukce domu jsou z Porothermu. Do hmoty hlavní budovy je ze severní části zasunuta přízemní garáž s plochou střechou. V přízemí domu se nachází zastřešený vstupní prostor a terasa na jižní straně. Tvar domu je zdůrazněn barevným řešením – bílými omítanými plochami a obklady z hoblovaných impregnovaných desek s přiznanou spárou.
Sedlová střecha se spoustou oken

Vnitřní stěny povrchů se realizovaly systémem suchých sádrokartonových omítek a snížených sádrokartonových podhledů. Fasády byly zatepleny kontaktním zateplovacím systémem.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora