bydlení
- Reklama -magazín

Zařiďte si zimní zahradu tak, abyste se v ní cítili útulně i v zimě

spot_img

Rádi čerpáte energii v přírodě? Přečtěte si knihu, vypijte šálek kávy nebo jen tak relaxuje ve své stylově zařízené zimní zahradě!

Zimní zahrada je rájem pro milovníky přírody

Znáte to. Každý den vás od rána čeká spousta starostí. Během dne jste vystaveni nepříjemnému stresu a večer jste rádi, když stihnete pár minut pro sebe. Kde čerpat energii, když za okny už vládne chladnější počasí a posedávat jen tak venku nelze? Skvělou volbou je pořízení zimní zahrady nebo zasklení balkonu. V takovém případě budete na dosah přírody i ve chvíli, kdy za okny chumelí!

Relaxace mezi rostlinami je inspirující!

Zimní zahrada nebo zasklený balkon prospívá nejen vám, ale také rostlinám. Pobyt mezi stromky, keři, květinami. Příjemné klima, které nám nabízí, vyšší vlhkost vzduchu a klid. To je prostředí, které vás doslova nabije novou energií. Jestliže patříte mezi milovníky přírody, pak pro vás bude vaše zimní zahrada doslova rájem. Zařiďte si zimní zahradu tak, abyste se v ní cítili po celý rok komfortně a navíc povznesla váš dům nebo byt na vyšší úroveň. Poradíme vám, co si před stavbou zimní zahrady dobře promyslet a na co při realizaci rozhodně nesmíte zapomenout. A také poradíme, jaké rostliny a nábytek se pro zimní zahradu hodí. 

Co zvážit před pořízením zimní zahrady

Zimní zahrada byla dříve luxusem, který si mohli dovolit jen někteří z nás. V dnešní době je to standard, který vidíme jak u novostaveb, tak u starších rodinných domů. Investice se může samozřejmě při pořízení speciálních posuvných velkoformátových oken do statisíců. Pokud se budete držet při zemi, postavíte ji za zlomek ceny. Co tedy zvážit před pořízením zimní zahrady?

  • Cena – kvalitní zimní zahrada bude investice, která však zhodnotí vaši nemovitost. Zvolte si přesný rozpočet, který jste ochotni poskytnout. Cena za základní zimní zahradu začíná na 100 tis. korunách. Dle požadavk se samozřejmě může vyšplhat až na milion.
  • Umístění – stane se zimní zahrada součástí vašeho bytu či domu nebo bude oddělena od domu? Vytvoříte ji na stávající terase, nebo ji budete přistavovat?
  • Orientace – je váš pozemek nebo byt vhodný pro stavbu zimní zahrady? Zimní zahradu umístěte na jihovýchod nebo jihozápad.

Stavba zimní zahrady krok za krokem:

  • Zvolte správnou orientaci zimní zahrady. Jak už jsme řekli výše, ideální poloha je jihovýchod nebo jihozápad. Tak vytvoříte optimální klima.
  • Základní konstrukce zimní zahrady bývá často navržena z hliníku. Ten má řadu výhod. Je pevný, nenáročný na údržbu, odolný a trvanlivý. Nahradit jej lze například dřevem, které však vyžaduje pravidelnou péči.
  • Rozpočet na zimní zahradu snížíte, pokud hliník použijete na střechu a statické nohy, zatímco boční výplně zvolíte plastové.
  • Konstrukce střechy musí odvádět vnitřní kondenzát. Důležitý je také okapový žlab se svody.
  • Zasklení je pro správné fungování zimní zahrady klíčové. Na kvalitě okenních výplní proto nešetřete.

Jak útulně zařídit zimní zahradu?

Subtropické a tropické zimní zahrady s vysokou vlhkostí nabídnou domov pro palmy, jasmín, pomerančovník, čínskou růži, smokvoň. Nevytápěná místa jsou určena pro středomořské rostliny, jako je ibišek, břečťan, kapradina či azalka. Nádhernou dekorací mohou být orchideje či bromélie. Ty se však nedoporučují do zimních zahrad s orientací na jih.

Do zimní zahrady se hodí ratan i dřevo

Nedílnou součástí zimní zahrady je kvalitní nábytek. Podle její velikosti můžete zvolit jídelní sety, křesla, sedačky, houpačky, lehátka. Při výběru materiálu doporučujeme dřevo, které však nepatří k nejlevnějším. Skvěle se do zimní zahrady hodí odolný ratan. Využijte Asko slevový kupon pro nákup zahradního nábytku.

Dekorace udělají zimní zahradu útulnou

Pokud máte zimní zahradu zařízenou komfortním nábytkem, nezapomeňte ji ozdobit drobnými dekoracemi. Ty ji hezky zútulní. Dekorovat můžete vázou, lucernami, polštářky, obrazy. Někde se hodí i koberečky. Nezapomenout nesmíte na kvalitní centrální osvětlení s funkcí stmívání a další světla, pro zpříjemnění atmosféry. Všechna světla najdete na Světla24.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora